DERMISS | ul. Zakopiańska 62B, Kraków | tel. +48 887 201 200

Dermatoskopia i chirurgia

Wideodermatoskopia to badania znamion skórnych. Stosuje się je między innymi w profilaktyce czerniaka.  Uzyskane zdjęcia znamienia w dużym powiększeniu są przechowywane w kartotece klienta dzięki czemu fragmenty skóry są porównywane przy każdej kolejnej wizycie, co umożliwia śledzenie zachodzących zmian z upływem czasu.

Regularne badania są wskazane dla osób narażonych na częste przebywanie na słońcu oraz z tendencją do pojawiania się nowych pieprzyków.

Do zabiegu chirurgicznego usuwania zmian skórnych kwalifikują się przede wszystkim znamiona oraz zmiany podejrzane o proces nowotworowy. Duża część zmian pojawiających się na skórze takich jak. włókniaki, brodawki, można usunąć metodami niechirurgicznymi czyli laserem CO2 lub plazmą. W przypadku braku pewności co do typu i charakteru zauważonej zmiany, przeprowadzana jest badanie dermatoskopem.

Zabieg chirurgicznego usuwania znamion i zmian skórnych wykonywany jest przez lekarza dermatochirurga po ustaleniu wskazania do zabiegu oraz wykluczeniu przeciwwskazań.

W pierwszym etapie zabiegu pacjent zostaje znieczulony miejscowo. Następnie lekarz precyzyjnie usuwa zmianę przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi chirurgicznych. Po wycięciu, skóra zostaje zszyta nićmi chirurgicznymi.

Jeżeli usuwana zmiana zostanie zakwalifikowana do badania, pobrany materiał zostaje wysłany do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego.

Po tygodniu od wykonanego zabiegu odbywa się konsultacja podczas której zostają usunięte szwy.